Wybieramy torbę męską

Torby męskie do niedawna nie rozpieszczały nas bogactwem możliwości. Mieliśmy do wyboru w zasadzie tylko kilkanaście niewiele różniących się modeli, a do tego były dostępne w zaledwie dwóch wersjach kolorystycznych: w klasycznej czerni i w eleganckim brązie. Te drugie uchodziły wręcz za ekstrawaganckie.

Na szczęście dzisiaj rynek wygląda już lepiej i mamy trochę więcej miejsca do wyrażania siebie, przynajmniej jeśli chodzi o torby na ramię. Cały czas na pewno toreb męskich jest zdecydowanie mniej od toreb damskich, ale już można przebierać wśród wielu modeli i kolorów. Istnieją męskie listonoszki, pojawiają się raportówki, cały czas dostępne są wielkie torby męskie w klasycznych strojach, a torby na laptopa czy torby na ramię nie robią już na nikim specjalnego wrażenia. Jest to element typowy dla męskiej garderoby. Jak na panów przystało, bardziej mimo wszystko będziemy się skupiać na naszych potrzebach i na tym, do czego torba jest nam potrzebna niż na tym, jak ona wygląda.

Narzędzie pracy

Typowym przeznaczeniem torby męskiej jest wykorzystywanie jej jako typowej torby do pracy. W takiej torbie chcemy zmieścić portfel, drugie śniadanie, jakieś dokumenty i kilak drobnych rzeczy. Zazwyczaj taka torba nie musi być duża i warto jest się zastanowić nad stosunkowo kompaktowymi rozwiązaniami. Mniejsze torby są szczególnie wygodne w transporcie, więc jeśli często się przemieszczamy, małą torba na pewno będzie wygodniejsza.

Warto pamiętać, że mniejsza torba często będzie oznaczała niższą cenę zakupu. Mimo wszystko, warto jest zawsze pilnować obecności odpowiedniej ilości kieszeni i przegródek, by nie trzeba było w torbie kopać w celu wyciągnięcia jednaj rzeczy. Takie kieszenie to warunek sine qua non porządku. Co więcej, jeśli torba będzie intensywnie wykorzystywana, powinna być odpowiednio wytrzymała. To z kolei oznacza skórę naturalną. Jest ona droższa, ale ta inwestycja się zwykle szybko spłaca.

Torba na laptopa i nie tylko

Typowym przedmiotem, który mężczyzna nosi w swojej torbie, jest komputer przenośny. Taka torba koniecznie musi posiadać specjalne miejsce na komputer, w którym można go bezpiecznie zamocować. Takie torby zazwyczaj posiadają też specjalne piankowe wzmocnienia chroniące całość przed upuszczeniem, a właściwie skutkami upuszczenia.

Przechowywanie laptopa

W przypadku torby na laptopa duże znaczenie ma szerokość paska do zarzucenia na ramię. Szerokość powinna być proporcjonalna do tego, co będziemy w torbie nosić. Cienkie paseczki sprawdzają się zwykle tylko w torebkach damskich. Jeśli mężczyzna potrzebuje torby do przenoszenia swoich rzeczy, najprawdopodobniej potrzebuje też odpowiedniego paska, by torba mogła wygodnie siedzieć na ramieniu. Użytecznym dodatkiem do takiego paska są specjalne gumowe naramienniki pozwalające na rozłożenie ciężaru na większej powierzchni i w ten sposób chroniące na przykład marynarkę przed odkształceniem.

Co do materiału wykonania torby na laptopa, na pewno najbardziej reprezentacyjną opcją jest skóra naturalna. Trzeba się jednak zastanowić, czy na pewno jest to dla nas rozwiązanie optymalne, ponieważ skóra ma swoje wady, a najważniejszą z nich w tym momencie jest ciężar. Komputer z dużą matrycą zwykle sporo waży, a jak dołożymy do tego ciężar skórzanej torby, może się okazać, że nosimy naprawdę bardzo dużo. Lżejsze materiały wcale nie muszą być złe.

Model casualowy

Coraz częściej naszym celem będzie nie tyle torba do pracy czy na laptopa, ale tak zwana torba casualowa, czyli torba na co dzień, z którą będziemy nierozłączni niczym kobiety ze swoimi torebkami. Przenosić będziemy w nich różne drobiazgi i będzie nam zależało, by taka torba pełniła podobne funkcje, jak właśnie u kobiet. Jedną z funkcji tego typu jest zapewnianie nam odpowiedniej prezencji, podkreślenie stylu.

Z takimi torbami jest trochę trudniej, ponieważ inną torbę będzie się dobierało do jeansów, inna do odzieży jeszcze lżejszej i inna do ubioru bardziej eleganckiego. Najpopularniejsze są torby prezentujące klasyczny styl, które wykonuje się ze skór licowanych. Pasują mniej lub bardziej do wszystkiego.

Ewelina Jarosz

Redakcja galanteriaskorzana.edu.pl

kontakt@galanteriaskorzana.edu.pl