Zadbajmy o galanterię skórzaną

Zadbajmy o galanterię skórzaną

Skóra jest dzisiaj jednym z najważniejszych materiałów, jest niesamowicie modna i pojawia siwe wszystkich szafach. Sęk w tym, że tak jak codziennie dbamy o skórę swojego ciała, nie dbamy już o skórę na torebce czy na butach. O naszą drugą skórę także trzeba odpowiednio zadbać.

Konserwacja skóry naturalnej

Usuwanie małych zabrudzeń i plamek jest zazwyczaj stosunkowo proste. Wystarczy mokra szmatka i trochę letniej wody. Delikatnie przecieramy i gotowe. Delikatność jest tutaj ważna, ponieważ można skórę uszkodzić. Najlepiej jest to też zrobić zaraz po powstaniu zabrudzenia, zanim jeszcze skóra brudem przesiąknie. Może bowiem pojawić się przebarwienie.

Nie można lekceważyć konieczności natłuszczania i pastowania galanterii skórzanej. Z butami robimy to regularnie, ale co z płaszczami czy torebkami? Dla nich też istnieją specjalne preparaty i do najlepszych skór warto się w nie zaopatrzyć, a do tych trochę tańszych w zupełności wystarczy zwykła oliwa, której nałożymy kilka kropel. Zawsze trzeba korzystać z produktów bezbarwnych, nawet na czarnej skórze. Związane jest to głównie z tym, że kolorowe pasty mogą przenosić się nawet po długim czasie na inne ubrania.

Przechowywanie skóry

Dla trwałości skóry bardzo ważne jest to, jak ja będziemy przechowywać. Jest to materiał bardzo wytrzymały, popularny wśród motocyklistów i wojskowych, ale nie jest niezniszczalny. Jak wszystkie produkty naturalne, jest w pewnym sensie delikatny i można mu zaszkodzić poprzez niewłaściwe warunki.

Pielęgnacja skóry

Właściwe warunki przechowywania skóry to przede wszystkim zabezpieczenie jej przed osiadaniem na niej kurzu. W kurzu znajdują się roztocza, które żywią się resztkami skóry, a skóra z galanterii skórzanej to jak najbardziej ich obiad. Nie można jednak chować skóry do worków foliowych i podobnych pokrowców. Takie worki uniemożliwiają wentylację skóry, a ta jest niezbędna do utrzymania jej odpowiedniej formy. Najlepsze są materiałowe pokrowce, które umieścimy potem w ciemnej szafie, ponieważ promieniowanie UV to kolejny czynnik, który może spowodować łatwe do uniknięcia szkody.

Renowacja skóry

Z czasem może się zdarzyć, że wykorzystywana przez nas galanteria skórzana będzie cała poszarzała, będzie na niej widać charakterystyczne rysy i pęknięcia, a do tego zauważymy na niej przebarwienia. Istnieją metody, które są w stanie poradzić sobie z wszystkimi tego typu kłopotami i można je zastosować także w domu. Często jednak zaleca się, by jeden element galanterii skórzanej wykorzystać do nauczenia się takich metod i poświecić go na nieudane próby renowacji. Jeśli ktoś ma dużo skóry, może się na to zdecydować, ale zazwyczaj lepiej jest po prostu udać się do czyszczalni chemicznej, gdzie odpowiednio zadbają o wszystkie nasze skóry i przywrócą im odpowiedni blask.

Marzena Wójcik

Redakcja galanteriaskorzana.edu.pl

kontakt@galanteriaskorzana.edu.pl